Korozja i sposoby jej zapobiegania.

Ze zjawiskiem korozji najczęściej spotkamy się na metalowych powierzchniach. Jeżeli dane przedmioty są w takich pomieszczeniach jak garaż, czy też piwnica, gdzie wilgoć łatwo dociera to mamy praktycznie gwarancję, że metalowe przedmioty zaczną korodować. Pierwszym sposobem na walkę z korozją jest zabezpieczenie metalowych elementów specjalnymi środkami. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie karoserii samochodowej przed skutkami korozji w razie odprysków lakieru. Lakier chroni metal przed skorodowaniem i nawet najmniejszy odprysk od kamienia powinien zostać natychmiastowo zabezpieczany.

skup złomu biskupiec wpis nr 14

Zapobieganie korozji

Jak już wspominaliśmy w poprzednim artykule rdza powstaje w skutek utleniania się żelaza. Wilgotne środowisko oraz sama woda sprzyja temu zjawisku. Ciekawym zjawiskiem może być również korozja pojawiająca się na ceramice czy ubraniach. Jak wiadomo nie jest łatwo ją zwalczyć, gdyż nie jest to jedynie nalot, a wyniszczanie materiału.

Podkład to podstawa

Ze zjawiskiem korozji najczęściej spotkamy się na metalowych powierzchniach. Jeżeli dane przedmioty są w takich pomieszczeniach jak garaż, czy też piwnica, gdzie wilgoć łatwo dociera to mamy praktycznie gwarancję, że metalowe przedmioty zaczną korodować. Pierwszym sposobem na walkę z korozją jest zabezpieczenie metalowych elementów specjalnymi środkami. Dlatego tak ważne jest zabezpieczanie karoserii samochodowej przed skutkami korozji w razie odprysków lakieru. Lakier chroni metal przed skorodowaniem i nawet najmniejszy odprysk od kamienia powinien zostać natychmiastowo zabezpieczany. Jeżeli już zdarzy nam się zauważyć korozję na naszych przedmiotach najważniejsze, żeby działać szybko i zdecydowanie. Trzeba w pierwszej kolejności usunąć skorodowaną powierzchnię. Jeżeli nie posiadamy specjalistycznych środków do usuwania rdzy możemy poradzić sobie domowymi sposobami. Kiedyś można było u gospodyń domowych zastać pewną pastę, której między innymi używali ich mężowie do odrdzewiania ramy rowerów. Wystarczy do konsystencji pasty doprowadzić mieszankę składników w postaci sody, bądź proszku do szorowania garnków zmieszać to z niewielką ilością octu i nakładać druciakiem, bądź twardą gąbką. Efekt murowany i tani. Czasami takie domowe środki radzą sobie znacznie lepiej z pewnego typu przypadkami niż profesjonalne środki. Tak samo możemy mieć do dyspozycji najzwyczajniejszy napój typu coca cola. Każdy słyszał o jej właściwościach likwidujących rdzę. Ostatnim sposobem może być zwykły ocet, dzięki któremu po odpowiednio długim moczeniu skorodowanego elementu pozbędziemy się rdzy.

Domowa walka z korozją

Jeżeli już odnosimy wszystko do domowych warunków to na pewno wiele z kobiet spotkało się ze śladami rdzy na ubraniach. Plamy z tego typu brudem po prostu są nie do wytrzymania. Jeżeli kiedykolwiek zmagałaś się z taką zagwozdką to mamy na to gotowy przepis w postaci soku z cytryny oraz proszku do pieczenia lub sody oczyszczonej. Dzięki temu już nigdy więcej nie będziecie musiały walczyć z tego typu plamami. Wystarczy odrobina takiego domowego środka, a wszystko stanie się łatwe i przyjemne. Możecie przeprasować żelazkiem plamę z wykorzystaniem kwasu cytrynowego. Można również bezpośrednio namoczyć w gorącym soku z cytryny. Świetnie poradzi sobie z tego typu plamami masa z proszku do pieczenia lub sody. Po wszystkim wystarczy po prostu wyprać daną tkaninę i cieszyć się z nowej, starej rzeczy bez uporczywych plam. Tych samych gotowych domowych preparatów możemy używać do każdego rodzaju materiału i we wszystkich pomieszczeniach domowego użytku.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s