Jak powstaje korozja? Czy jest nieunikniona?

Możesz się ustrzec, ale dopada to każdego z nas. Ciężko jest już walczyć, gdy się pojawi. Tak się mieni zjawisko korozji. Potrafi ono zepsuć piękne widoki, narazić nas na niebezpieczeństwo i utratę zdrowia. Co to ta okrutna korozja i jak się przed nią chronić? Jak we wszystkim nasze piękne środowisko może być zbawienne lub destrukcyjne dla nas. Tak i również w tym przypadku. Dwutlenek siarki, azotu, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz kurz. Kto by pomyślał, że korozja oprócz metali może dosięgnąć również takie materiały jak beton czy tworzywa sztuczne. Lubimy rzeczy trwałe, a na pewno zjawiskiem sprzyjającym z punktu widzenia ekonomicznego na pewno nie jest korozja.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA
Korozja

Jak powstaje korozja?

Możesz się ustrzec, ale dopada to każdego z nas. Ciężko jest już walczyć, gdy się pojawi. Tak się mieni zjawisko korozji. Potrafi ono zepsuć piękne widoki, narazić nas na niebezpieczeństwo i utratę zdrowia. Co to ta okrutna korozja i jak się przed nią chronić? Jak we wszystkim nasze piękne środowisko może być zbawienne lub destrukcyjne dla nas. Tak i również w tym przypadku. Dwutlenek siarki, azotu, wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz kurz. Kto by pomyślał, że korozja oprócz metali może dosięgnąć również takie materiały jak beton czy tworzywa sztuczne. Lubimy rzeczy trwałe, a na pewno zjawiskiem sprzyjającym z punktu widzenia ekonomicznego na pewno nie jest korozja. Najczęściej zjawiskiem korozji pod postacią rdzy spotykamy się przy konstrukcjach wykonanych z żelaza i wbrew pozorom nie jest to jakiś obcy związek, a właśnie uwodniony tlenek żelaza. Chwila uwodniony? Przecież zawsze się mówi o utlenianiu żelaza. Racja, gdy mamy jakiekolwiek środowisko tlenowe, żelazo ulega korozji. Ciężko się przed nią uchronić, gdyż powstaje ona zarówno według mechanizmu elektrochemicznego jak i chemicznego.

Korozja elektrochemiczna

W przypadku korozji elektrochemicznej jest ona odpowiedzialna za większość korozji z jaką mamy do czynienia. Występuje najczęściej w wilgotnym środowisku. Gdy tlen, dwutlenek węgla oraz tlenki azotu rozpuszczają się w wodzie widzimy charakterystyczne wykwity korozyjne. Dużo łatwiej o stany korozyjne w metalach, gdzie stosowane są wszelkiego rodzaju domieszki. Wszelkie materiały stykające się z powierzchnią metalu są zgubne dla niego. Do korozji może doprowadzić nawet tak trywialna rzecz jak różnice w naprężeniach na całej powierzchni metalu. Musimy tutaj wziąć pod uwagę, że nawet metal cały zanurzony w wodzie bez jakichkolwiek zmian jego stanu mimo otulenia go jednym środowiskiem, ulega cały czas korozji. Zjawiska korozji występują wtedy na całej jego powierzchni. Występuje to z racji tego, że to właśnie woda jest głównym winowajcą powstawania korozji elektrochemicznej.

Korozja chemiczna

Inaczej wygląda korozja chemiczna, która występuje pod wpływem bezpośredniego czynnika chemicznego. Różni się ona tym iż między czynnikiem korozyjnym, a metalem nie występuje przewodnictwo elektryczne. Korozja ta raczej nie dotyka pojedynczych miejsc, a obejmuje cały materiał. Powstaje szczelna warstwa produktów korozji. Warstwa ta najczęściej czerpie z czynnika korozyjnego i degraduje całkowicie metal, aż do jego całkowitego wyniszczenia.

Troszkę teorii, a w pozostałych wpisach będziemy mogli dowiedzieć się jak ustrzec się przed niszczącym zjawiskiem korozji.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s