Nakaz złomowania aut? Nie dla nas

Podczas użytkowania nowego – starego samochodu, czyli takiego, który gości w większości naszych miast, niski odsetek nowych samochodów wymusza na państwie coraz bardziej radykalne środki co do polityki używanych aut jeszcze z roczników pamiętających fiaty 126p. Dlatego podczas użytkowania takiego auta będziemy musieli w końcu pojąć decyzję o ta smutnej rzeczy jaką jest złomowanie auta. I temu poświęcimy dzisiejszy wywód. Po pierwsze i najważniejsze nasze przepisy są tak dziwnie skonstruowana, że na każdym kroku jesteśmy grabieni z używania czegokolwiek co odbiera nam radość z użytkowania.

Skup złomu wpis nr 1

Złomowanie nas nie dotyczy

Podczas użytkowania nowego – starego samochodu, czyli takiego, który gości w większości naszych miast, niski odsetek nowych samochodów wymusza na państwie coraz bardziej radykalne środki co do polityki używanych aut jeszcze z roczników pamiętających fiaty 126p. Dlatego podczas użytkowania takiego auta będziemy musieli w końcu pojąć decyzję o ta smutnej rzeczy jaką jest złomowanie auta. I temu poświęcimy dzisiejszy wywód. Po pierwsze i najważniejsze nasze przepisy są tak dziwnie skonstruowana, że na każdym kroku jesteśmy grabieni z używania czegokolwiek co odbiera nam radość z użytkowania. Tak samo jest z tak trywialną rzeczą jaką jest złomowanie. Rynek używanych części kwitnie, a przecież skądś one muszą się brać. Warto by było zaznaczyć, że Polacy w raczej znacznej starają się unikać złomowania aut. Zawsze to na wraku można jeszcze troszeczkę zarobić, a tak to niby niebywała rzecz, ale na sprzedaży można tracić. Można by przeprowadzić dokładne statystyki co do tego ile aut jest złomowanych, a ile złomowaniu uciekło i jest sprzedawanych na części, ale najwyraźniej potrzeba by było powołać kolejną instytucję bo nie jest oczywiście łatwiejszym krokiem uprościć procedurę. Wszystko da się obejść i nasi rodacy ryzykują dość dotkliwe kary w imię łamania zasad i sprzeciwu wobec ucisku. W danej chwili pewnie przekroczyliśmy próg ponad 20 milionów aut na naszych drogach, a odsetek wyrejestrowanych samochodów sięga niecałe pół miliona. Jest z czego wybierać w częściach prawda?

Zmora środowiska

No niestety przy wielu typach działalności potrzeba mieć specjalne zezwolenia, koncesje i licencje. W przypadku rozbiórki, auta fleksą w garażu, bądź gdzieś pod lasem można zakładać, że takowych zezwoleń niestety te osoby nie posiadają. I nie byłoby to tak szkodliwe, gdyby nie to, że podejmują się kroków wyrzucania zbędnych elementów, których praktycznie nie da się już sprzedać. Po lasach, bądź łąkach walają się różnego typu stare opony i koła, które już nawet nie nadają się do znaczenia trasy dla młodych rajdowców w wytuningowanych samochodach na styl miejsc, w które jeżdżą. Pełno połamanych plastików oraz elementów nie nadających się do dalszej odsprzedaży. I teraz należałoby się zastanowić, czy takowy bunt jest na tyle ekologiczny i miarodajny co do skutków danego zjawiska.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s